A csodálatos tápvezeték, áram kiállás - így inkább ne!

2023.02.23

Motoros árnyékolók kivitelezésénél az egyik legfontosabb feltétel, hogy legyen szakszerűen és biztonságosan kivitelezett tápvezeték, ami az áramot biztosítja a motor számára. Motoros árnyékolók esetében általánosan kijelenthető, hogy a tengelyt motorizáljuk, ami felcsévéli adott esetben a redőnyléceket, napellenző esetében a ponyvát, vagy felhúzza/ billenti a zsaluziát. 

Redőnyök, napellenzők , roletták esetében csőmotorokról beszélünk, ezeket a tengelybe építjük , annak tetszés szerinti végébe. Természetesen, ha előre kiépített tápvezetékről beszélünk, akkor a motor beépítésénél vesszük figyelembe , hogy melyik oldalra is kerül a csőmotor, ha tervezés és villanyszerelés fázisában vagyunk, szinte teljesen mindegy, melyik oldalra kerül a tápvezeték. Telepítéskor a motoros árnyékolót egy tesztkábel segítségével a helyszínen beállítjuk, adott esetben laptopról programozzuk, majd ezek végeztével kapcsoljuk a hálózatra. Általános gyártói előírás, hogy egy oldható kötéssel kell ezt elvégezni, vagy egy kötődobozban az ingatlanon belül, vagy pl. a redőny tokjában az ingatlanul kívül. Amennyiben csak az utóbbi lehetséges, nagyon fontos, hogy minimális hely áll rendelkezésre a tokon belül, ezért nem mindegy, hol is lett - hogyan is lett kialakítva a tápvezeték, az elektromos kiállás. Figyelembe kell vennünk az adott árnyékoló műszaki paramétereit, hogyan is van kialakítva a tokon belül a szerkezet, összességében, hogy hol van hely egy oldható kötés kivitelezésére.

Mutatjuk, hogyan ne .. (pontosítunk, ha a "szakember" így készíti elő, ne fogadjuk el.)

Azt most engedjük el, hogy mennyire trehány a vakolt tok előkészítés ( újépítésű társasház, Bp.), lássuk miért is vérzik több sebből ez a kialakítás. A szerkezet egy vakolható tokos redőny, "kombi", rolós szúnyoghálóval egybeépített változathoz előkészítve. 1. A tápvezetékkel sikerült ott kiállni, ahol a legszűkebb a hely, amikor teljesen felhúzott állapotban van a redőny, feltekeredve a tengelyre. A kábel és a redőnypalást között nem lesz elegendő hely a működéshez. 2. A 4. képen narancssárga színnel jelöltük, hová lesz beépítve a rolós szúnyogháló, ami értelemszerűen "lehúzható" kell, hogy legyen. Az egyébként is szűk helyen ahol nem fér a palást és a kábel gond nélkül, még egy szúnyoghálónak is kellene működnie.  3. Indokolatlanul vastag tápkábel ami ráadásul feleslegesen "5 eres".

A 4. képen zölddel jelöltük, hol optimális a tápvezeték helye. Az antracit színű tokvég sávjában szinte mindegy melyik ponton alakítjuk ki. Nem lesz útban sem a redőnynek, sem a szúnyoghálónak. Ha fali kapcsolós motor lesz beépítve, akkor 4 x 0,75 -ös MT kábel, (vagy 1-es) ha rádióvezérlésű motor lesz akkor 3 x 0.75-ös MT kábel (vagy 1-es) elegendő a tápvezetékhez.

A javaslatunk az, mindenképp egyeztessenek a tápvezeték kialakítása előtt egy árnyékolástechnikai céggel, hogy a tervezett árnyékolónak pontosan milyen elektromos kiállásra van szüksége, és a szerkezetet figyelembe véve, ezt hogyan alakítsuk ki. Sok bosszús percet és nem utolsó sorban felesleges, utólagos  kiadást spórolhatunk meg!