Árnyék gombnyomásra - DSL Smartroll - DSL Soltrend motoros redőny, motoros zsaluzia,  motoros napellenző.

Motoros árnyékolók - DSL Smartroll Árnyékolástechnika

Ezt az oldalt azért hoztuk létre, hogy segítsünk eligazodni a motoros árnyékolástechnikai termékek világában. Összeszedtük a véleményünk szerinti legfontosabb tudnivalókat, szeretnénk eloszlatni sztereotípiákat, és leginkább segítséget nyújtani azon a területen, ami hozzánk is a legközelebb áll a szakmánkon belül.

A motoros mozgatású árnyékolókról általában


A motoros mozgatású árnyékolók több kényelmet nyújtanak a  hagyományos változatokkal szemben, és hatékonyabban látják el a feladatukat. Az árnyékoló mozgatását maga a motor végzi, ami az esetek 99%-ban egy csőmotor. Mint ahogy a neve is árulkodik, az adott termék, pl . redőny vagy napellenző tengelycsövébe kerül beépítésre, egyik oldalon fix ponton rögzítve, a másik végén pedig egy úgynevezett "menesztőn" keresztül a tengelyt forgatva mozgatja az árnyékolónkat. Az okosház vezérléseket leszámítva két nagyobb csoportra oszthatjuk a motorokat, vezetékes vagy rádióvezérlésű motorokról beszélhetünk. A vezetékes motorokat fali kapcsolóval, a rádióvezérlésű motorokat pedig távvezérlővel irányítjuk. Előbbi esetén a motorok kábelen keresztül, utóbbi esetében valamilyen frekvencián, rádiójeleken kapják az instrukciókat. ( utóbbi változat telepítése költséghatékonyabb, igaz valamivel drágább motorokról beszélünk, de a későbbi kényelem ezért kárpótol bennünket. )

Vezetékes vagy rádióvezérlésű legyen a redőnyöm vagy a napellenzőm?

Jó kérdés ! Összeszedtünk pár gondolatot ezzel kapcsolatban.

A döntést nagyban meg fogja könnyíteni a következő kérdés: Milyen előkészítés van az adott helyen ahová a motoros árnyékolónkat telepíteni szeretnénk ?

Kapcsolós motorok esetében nem elég a motorhoz kiépíteni az elektromos vezetéket, a fali kapcsolóhoz szintén ki kell építeni. Amennyiben a tervezés fázisában erre nem került sor, akkor meg kell barátkoznunk otromba kábelcsatornával, vagy falvéséssel, és az ezzel járó kellemetlenségekkel, magas többletköltségekkel. A kényelmi funkciókat figyelembe véve pedig, ne felejtsük el , hogy a kapcsoló egy fix helyen lesz, ha működtetni szeretnénk mindig oda kell fáradnunk hozzá. Ha esetleg a motoros árnyékolónkat érzékelőkkel, szenzorokkal, például napellenző esetében szélérzékelővel szeretnénk kiegészíteni, abban az esetben szintén kábelezést kíván az ötlet, a motor és a szenzor között..Ennek pedig ára van.

A rádióvezzérlésű motorok jóval nagyobb szabadságot kínálnak. Ha a tervezés fáziásban nem gondoltunk a motoros árnyékolóra, ennél a változatnál elegendő a motorhoz a tápvezetéket kiépíteni, ami az esetek többségében fúrás-faragás , vésés nélkül is kivitelezhető. Ha a kényelmi szempontokat is figyelembe vesszük, én személy szerint, szívesebben engedném le a redőnyöket a fotelban ülve egy távvezérlővel mikor épp a kedvenc filmem megy. Az érzékelőkkel szintén ez a helyzet, nincs szükség vezeték kiépítésére, a motor és a szenzorok rádióhullámon kommunikálnak.

Somfy intelligens vezérlések, okosház vezérlések

Mi a helyzet az okosház vezérlésekkel?


Ugyan ezt a témát később szerettük volna ezen az oldalon érinteni, de sokakban már biztosan ott mocorgott a felismerés: Már régen nem csak ez a két vezérlési mód létezik! 

Ha így fogalmazzuk meg, helyes. Mert a motorok továbbra is két típusban léteznek, de a falikapcsoló és a távvezérlő mellé, harmadik opciónak meg is érkezik a mobiltelefon vagy tablet, vagy akár asztali számítógépünk. Mivel az árnyékoló motorok is hatalmas evolúción estek át, mára már az okostelefonok és okos eszközök mellé, megérkeztek az okos redőnyök, árnyékolók is. Ha helyesbíteni szeretnénk, akkor az árnyékolástechnikában használható vezérlések és elektronikai eszközök, kiegészítők. De mielőtt a témába belemerülnénk, nézzük miben térhet  el egymástól például két redőnymotor? Alapvető követelmény, hogy legyen erős, megbízható és nem utolsósorban legyen csendes.

Életstílus gombnyomásra - SmartHome redőnymotorok és vezérlések

Miben különbözik két redőnymotor?

Egyáltalán mit tud egy redőnymotor azon felül hogy..

Azon felül, hogy redőnymotor a kézi erőnket kiváltva, fel le mozgatja az árnyékolónkat, összetettebb , extra funkciókat is ismerhet. Itt jegyeznénk meg, hogy a rendszer komplex,  bizonyos funkciók magához a motorhoz, más funkciók pedig a vezérléshez köthetőek. 

Nézzük előbb a motorhoz köthető tulajdonságokat : Egy alap funkciós redőnymotor ismeri a felső és alsó végállást és pont. Ez azt jelenti, mindegy hogy fali kapcsoló vagy kézi távvezérlő, a redőnyünk feltekeredik és kikapcsol, letekeredik és kikapcsol. Nem rossz, de ez csak max. arra elég, hogy ne kelljen fél percig a nyomógombon tartva az ujjunkat figyelni az árnyékolónkat. A legújabb fejlesztésű redőnymotorok, az alsó felső végálláson felül egy köztes vagy kedvenc pozicíót is tudnak memorizálni, lefagyás elleni védelemmel, akadályérzékelő funkcióval is bírnak, vagy épp visszaforgató móddal, amit már esetleg a kaputechnikából ismerhetünk.

 Amíg egy egyszerű redőnymotorral szerelt árnyékoló útjában felejtünk bármit is, ő a nyomatékának megfelelően teker és teker tovább, ezzel tönkré téve a redőny alá került tárgyat és magát a redőnyt is, addig egy okosabb változat felismeri az akadályt, megáll, sőt visszaforgatja a redőnyt, hogy szabaddá is tegye azt újra. Amikor motoros árnyékolót szeretnénk és árajánlatot kérünk, MINDIG tájékozódjunk az adott motorról részletesen, ne elégedjünk meg annyival, ha egy jó képességű iparos annyit mond: Főnök ez jó ! Higgyen nekem én ezt csinálom nyóc éve !

A lenti videóban megnézhetitek hogyan működik egy prémium kategóriás redőnymotor, akadályérzékelés, lefagyásvédelem, köztes pozíció és visszapörgető funkció. Mobil applikáción keresztül vezérelve, akár hangvezérléssel is.

Minden motornak meg vannak a saját paraméterei. Egy márkán belül is, lehet, hogy egy motor ugyanúgy fest mint a másik, de a műszaki paraméterek nagyban eltérhetnek egymástól. Ilyen paraméter például a motor nyomatéka (ereje ) és a forgási sebessége. . 

Szerencsés esetben akit megbíztunk a motoros redőnyünk napellenzőnk elkészítésében, rendelkezik nyomatékkiválasztó táblázattal. Ez azt határozza meg, hogy bizonyos terméknél, mekkora méretű árnyékolót, milyen teljesítményű motorral mozgathatunk. Itt ugye logikus, ha van egy 23 kg-os redőnyünk, és a motor 0-23kg -ig van kalibrálva, akkor igaz elbírja, de szerencsésebb egy kategóriával erősebb motort választani, sokkal biztonságosabban fog az árnyékolónk működni és ami a lényeg: az 5 éves garancia után is, problémamentesen teszi ezt, nem leheli ki a lelkét idő előtt. 

Motoros árnyékolók 5 év garanciával

Vezérlések , érzékelők


Bár a vezérlések külön fejezetet érdemelnének, itt zanzásítva írunk pár szót, mit is értünk a szó alatt. 

A fali kapcsoló is vezérlő. Egyszerű vezetékes, fel-le kapcsolahtjuk az árnyékolónkat és ismét pont. A vezérlések kapcsán érhetünk el különböző extra , kényelmi funkciókat mint például az időprogram. Bizonyos vezérlések esetében lehetőség van napi, heti nyitási és zárási időpontokat beállítani . Ezt tehetjük árnyékolónként, és akár más-más napi illetve hétvégi rutinhoz igazítva. Beállíthatunk jelenlétszimulációt, azaz ha hosszabb időre elutazunk például, akkor véletlenszerűen mozoghatnak az árnyékolók, ezzel pl. a betörőket megtévesztve, hogy van itthon valaki. A vezérlés igazodhat automatikusan például a napfelkeltéhez - napnyugtához is.

A távvezérlőket egy és többcsatornás változatban is kérhetjük, ez azt jelenti, hogy például egy 5 csatornás távvezérlővel 5 árnyékolót is mozgathatunk, a plusz csatornán pedig akár az összeset egyidejüleg, egy helyről. Ami már csoportvezérlésnek számít, igaz, alap szinten.

Az általunk forgalmazott Somfy és SmartHome motorok rendelkeznek saját okosház applikációval is, így akár tabletről, mobiltelefonról is működtethetjük redőnyeinket, napellenzőinket, akár otthon vagyunk akár nem. Itt meg kell jegyeznünk, hogy nem minden redőny és napellenzőmotor illeszkedik, integrálható okosház rendszerbe. Bár mindenre van megoldásunk, a költségeket illetően, más más lesz a végeredmény. Tehát mikor motoros árnyékolót választunk  / tervezünk, a legszerencsésebb, ha a komplex komplett igényt vesszük figyelembe, mind a telepítési helyet, igényt, vezérlési elképzelést figyelembe véve. 

Vezérlések amik automatizálják vagy éppen megvédik árnyékolóinakat szélsőséges időjárás mellett.

Leginkább napellenző esetében alkalmazunk , akár összetettebb meterológiai "álllomást" is. Ez funkcióját illetően lehet szél, fény, vagy éppen esőérzékelő is, vagy mindhárom kombinációja. 

A képen látható kis eszköz a napellenző homlokprofilján egy Somfy Eolis 3D szélérzékelő. Ez egy vezeték nélküli eszköz, ami a napellenző 3 dimenziós mozgását érzékeli , és amint feltámad a szél, külső vezérlő elemként, BE parancsot ad a napellenző motorjának, így az automatikusan feltekeredik.

A kapcsolódó szenzorok, vezérlések kapcsán is látható, hogy a vezeték nélküli technológia mennyi előnnyel jár. Alacsonyabb telepítési költség, nincs szükség vezeték kiépítésére a szenzor és a motor között, így mind amellett hogy költségkímélőbb, esztétikusabb eredményhez is vezet.

Összefoglalva tehát: 1. A motor választásunk nagyban függ a műszaki előkészítéstől . 2. Milyen funkciókat kell tudjon a motor? 3. Milyen eszközzel szeretném vezérelni az árnyékolót? 4. Az adott motor vezérlőegységei milyen prémium funkciókat kínálnak? 5. Ez a motoros árnyékoló hogyan fog illeszkedni magába az otthonom vezérlésébe? 6. Milyen műszaki paraméterekkel bír az adott motor és természetesen a garancia.

A legújabb fejlesztésű motorok vezérlések : SmartHome BIDI és a Somfy IO protokoll.

A legújabb fejlesztésű motorok vezérlések abban térnek el a korábbi technológiától, hogy fent említett rendszerekben a vevő ( motor ) és a vezérlőegység ( távirányító, tab, okostelefon) oda vissza kommunikál, valamint a motorok jeladóként is funkcionálnak, azaz például több redőny esetében, egymás közt is továbbítják a parancsot. Ennek két fontos előnye is van : Sokkal nagyobb hatótávolságot érünk el, "árnyékolt " helyről is vezérelhetünk egy motort, másrészt pedig a vezérlőeszközünkre mindig kapunk valós idejű visszajelzést az adott árnyékoló állapotáról. A fenti SmartHome videóban ezt már láthattuk, milyen előnyökkel jár. Mint ahogyan televízió vásárlásnál sem választanánk már fekete-fehér készüléket, ha terveztünk okosház vezérlést ha nem, jelenleg ez a két kommunikációs protokoll az elérhető legjobb választás, lehetőség szerint válasszon IO vagy BIDI motort !

Válllakozásunk a DSL Smartroll Bt. Árnyékolástechnika és okosház megoldások, elsősorban motoros árnyékolók forgalmazásával és telepítésével foglalkozik. Kapcsolódó szolgáltatásként, meglévő árnyékolókat is motorizálunk. Amennyiben a témában bármilyen kérdése van, esetleg Árajánlatot szeretne, vagy egy helyszíni felmérést tanácsadással, akkor kérjük töltse ki a lenti űrlapunkat és a lehető leghamarabb felvesszük Önnel a kapcsolatot.

Ha tetszett a tartalom, nyomj egy lájkot és oszd meg ismerőseiddel is ! Kövess minket Facebookon és Instagramon is, és sosem maradsz le az újdonságokról, akciókról!

DSL Smartroll - DSL Soltrend Motoros zsaluzia, motoros redőny, motoros napellenző