Hangvezérlés, mennyire okos a redőnyöd?

2023.02.23

Minimális ráfordítással egy extra funkció az árnyékolóinkhoz is. Ha a belépő szintű motorizációnál többet szeretnénk, sok lehetőség közül válogathatunk, ezek közül az egyik a hangvezérlés. Ahhoz, hogy átlássuk ennek működését, kicsit jobban el kell merülnünk a motoros árnyékolók világában. 

Az alap, falikapcsolós motorok után megjelentek a rádióvezérlésű motorok is. A távvezérlő több kényelmet biztosít, egyes változatai már időzítést is lehetővé tesznek, de felmerültek újabb igények is. Nem minden esetben látunk rá minden egyes mozgatni kívánt árnyékolóra, nem mindig érzékeli egy távolabbi motor a rádiójelet, nem minden esetben vagyunk egyáltalán az otthonunkban mikor ezeket vezérelni szeretnénk, így adott volt a feladat, hogy egy olyan motort kell ( és rendszert ) fejleszteni, ahol ezek a problémák orovosolva lesznek. A mobil eszközök korában, egyértelművé vált, hogy olyan eszközt és szisztémát kell fejleszteni, ahol egy applikáción keresztül, szofisztikáltabb vezérlési lehetőségeink lesznek, ellenőrizhető lesz az árnyékoló állapota, és a távoli elérés is lehetségessé válik. Ma már minden gyártó kínál "okosház" központot a motorokhoz fejlesztve, melyek általában az otthoni Wifi hálózatunkhoz kapcsolódva, akár mobiltelefonról is működtethetővé teszik árnyékolóinkat. A redőnymotorok és általában az árnyékolástechnikában használt motorok új generációja két irányú kommunikációra képes, így valós időben, visszajelzést is kapunk, hogy a kiadott parancsot az maradéktalanul végrehajtotta-e. Ezek a motorok egyben jeltovábbító funkcióval is bírnak, így nagyobb családi ház esetén is ki lett küszöbölve az a probléma, hogy esetleg egy távvezérlő jele, nem jut el a motorig. A wifi kapcsolat révén, akár távolról is működtethetjük redőnyeinket, zsaluziáinkat, az applikáción keresztül le is ellenőrizve. 

Ebben a rendszerben a kétirányú kommunikációra képes motorunkhoz egy "átjáró" ( okosközpont) van kapcsolva, akkor egy telefonos applikáción keresztül zajlik mindez. A beruházás árának töredékéért, akár hangsegédet ( Amazon Alexa, stb.) is tudunk kapcsolni a rendszerhez, ebben az esetben már hangutasítást is adhatunk árnyékolóinknak, és azok teszik a dolgukat. Önmagában a hangvezérlés  csak ideig-óráig lesz érdekes, de máris kifejtjük mire is jó még egy ilyen kütyü.

A hangasszisztensünk össze tudja kapcsolni más okos eszközünkkel is az árnyékolóinkat. Azzal, hogy egy platformon kezeli a csatolt eszközöket, egyszerűen tudunk létrehozni összetettebb forgatókönyveket, jeleneteket. Az irodánkban például, ha elköszönünk : Alexa! Good Night! A hangsegéd leengedi a redőnyt, lekapcsolja a világítást, kikapcsolja a csatolt konnektort. 

A lehetőségek száma így végtelen, csak az eszközeink száma szab határt, egy-egy ilyen forgatókönyvbe akár a fűtésvezérlést is, kerti öntöző rendszerünket, riasztónkat is csatlakoztathatjuk, és elég lesz távvezérlők nélkül, egy hangparancsot adni.

A hangsegédek egyelőre angolul és németül használhatóak leginkább, magyarul sajnos nem tudnak. Valójában ez nem feltétlenül okoz gondot, mivel elegendő megtanulnunk az adott nyelven azt a pár hangparancsot amit létrehoztunk és amihez az elvégzendő feladatokat rendeltük.